کاربرد انواع آبسردکن water dispenser چیست ؟

کاربرد انواع آبسردکن water dispenser چیست ؟

آب سردکن (water cooler/water dispenser) دستگاهی است که برای سرد کردن آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد انواع آبسردکن چیست ؟

آب سرد کن ها معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • آب سردکن‌های بدون بطری (bottleless water cooler)
  • آب سردکن‌های بطری‌دار (bottled water coolers)

آب سردکن‌های بدون بطری به لوله آب متصل می‌شوند در حالی که آب سردکن‌های بطری‌دار نیاز به تامین آب در بطری‌های بزرگ دارند.

کاربرد انواع آبسردکن water dispenser چیست ؟

کاربرد انواع آبسردکن water dispenser چیست ؟

 آب سرد کن بدون بطری

آبسردکن‌های دیواری، برای تامین پیوسته آب به آب آشامیدنی و برق ساختمان متصل می‌شوند، از یک دستگاه تبرید برای خنک کردن آب ورودی استفاده می‌کنند و برای دور ریختن آب استفاده نشده به سیستم دفع فاضلاب ساختمان وصل می‌شوند. در آب سرد کن دیواری استاندارد یک مخزن کوچک درون دستگاه آب سرد را در خود نگه می‌دارد، به طوری که لازم نیست کاربر برای آب سرد صبر کند. این دستگاه معمولا آب را به صورت مستقیم از منبع آب شهری دریافت می‌کند و هیچ تصفیه و یا فیلتری بر روی آن انجام نمی‌دهد.

آبسرد کن دیواری

آب سردکن ایستاده دارای بطری‌های آبی است که به صورت سر و ته بر روی آن قرار گرفته‌اند. انواع رومیزی یا رو کابینتی آشپزخانه‌ای آب سرد کن موجود هستند که از بطری‌های آب پنج لیتری موجود در سوپر مارکت‌ها استفاده می‌کنند.

 آبسرد کن ایستاده

  آبسرد کن کابینتی

 انواع در حال توسعه جدید در بازار آب سرد کن، دستگاه‌هایی هستند که به لوله اصلی آب متصل و به صورت فوری آب سرد و جوش را فراهم می‌کنند.

چگونه آب سرد کن آب را سرد می‌کند

سرد کردن آب در آب سرد کن‌ها به دو روش تبرید تراکمی (compression refrigeration) و یا به کمک دستگاه‌های پلتیر (Peltier devices) و با روش سرمایش ترموالکتریک انجام می‌شود.

در دستگاه پلتیر، از سرمایش ترموالکتریک (thermoelectric cooling) استفاده می‌شود که در آن با کمک اثر پلتیر، یک شار حرارتی بین محل اتصال دو نوع مختلف ماده ایجاد می‌شود. کولر پلتیر (Peltier cooler) نوعی پمپ حرارتی فعال حالت جامد (solid-state active heat pump) است که با مصرف انرژی الکتریکی حرارت را از یک سمت دستگاه به سمت دیگر منتقل می‌کند. به این دستگاه همچنین دستگاه پلتیر (Peltier device)، پمپ حرارتی پلتیر (Peltier heat pump)، یخچال حالت جامد (solid state refrigerator) و یا کولر ترموالکتریک (thermoelectric cooler) یا TEC گفته می‌شود.

فرآیند سرمایش ترموالکتریک

المان سرمایش ترموالکتریک

در تبرید تراکمی بخار، از یک مایع مبرد در حال چرخش به عنوان محیطی برای جذب و دفع حرارت استفاده می‌شود. این سیستم‌های دارای چهار جزء هستند: کمپرسور (compressor)، کندانسور (condenser)، شیر انبساط حرارتی (thermal expansion valve) یا شیر خفگی (throttle valve) و اواپراتور (evaporator). طرز کار سیکل تبرید تراکمی در آب سرد کن‌ها، همانند روش سرمایش یخچال‌ها می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان جهت خرید بهترین دستگاه آبسردکن و نیز دریافت آخرین قیمت با ما تماس بگیرید

آشنایی با دستگاه آبسردکن water-cooler

آشنایی با دستگاه آبسردکن water-dispenser

آب سرد کن، دستگاهی است که آب آشامیدنی را سرد می‌کند و آنرا برای مصرف در اختیار قرار می‌دهد. آب سرد مصرفی باید در گستره دمایی زیر باشد.

در مناطق معتدل ۱۵-۱۰درجه سانتیگراد ، مناططق گرمسیر ۱۸-۱۳ درجه سانتیگراد ، و شرایط بهداشتی مد نظر قرار گیرد.

آب سرد کن‌ها معمولاً به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند

۱-آب سرد کن‌های مخزن دار مجهز به شناور ، ۲- آب سرد کن‌های بابلر (بطری دار با قابلیت تعویض بطری)، ۳-آب سردکن آنی (بدون مخزن آب آشامیدنی)

آشنایی با دستگاه آبسردکن water-cooler

آشنایی با دستگاه آبسردکن water-cooler

آب سرد کن‌های مخزن دار مجهز به شناور

این آبسردکن‌ها به آب لوله کشی وصل می‌شوند و مخزن آنها توسط یک شیر مجهز به شناور همیشه پر می‌ماند و هم چنین برای آب اضافی که ممکن است در حین خوردن آب سرد پیدا شود، مستقماً به مجرای فاضلاب وصل هستند. بیشتر این نوع را در شرکتها و محل‌های عمومی می‌توان دید.

این نوع آبسرد کن‌ها معمولاً از یک سیستم پمپ حرارتی (مانند یخچال) برای خنک کردن آب استفاده می‌نمایند. لوله‌های اواپراتور به شکل لوله مسی به دور یک مخزن فلزی جوش می‌خورد. آب وارد مخزن می‌شود و با مصرف برق توسط مدار خنک‌کننده، خنک می‌شود. با مصرف آّب، شناور تعبیه شده در مخزن پایین می‌آید و شیر آب ورودی باز می‌شود تا مخزن پر شود.

برای رعایت اصول بهداشتی لوله‌های اواپراتور که حاوی گاز است نباید باآب مصرفی تماس پیدا کند. به عبارتی لوله‌ها باید خارج مخزن باشند. که این خود اتلاف انرژی چشمگیری را در پی دارد. قدرت سیستم برودتی باید به اندازه‌ای باشد که دیواره‌های مخزن یخ نزند ولی آب به سرعت خنک شود!

ظرفیت سرمایش: بر اساس شرایط استاندارد آبسردکنها باید در یک ساعت نصف ظرفیت مخزن خود آب خنک تحویل دهند. مثلاً آب سردکنی با مخزنی به حجم ۱۵۰ لیتر اگر استاندارد باشد باید ۷۵ لیتر در ساعت آب خنک دهد. یا به عبارتی ظرفیت سرمایش آن ۷۵ لیتر بر ساعت است.

چرا آبسردکنها معمولاً آب گرم می‌دهند؟ اگر ناگهان نرخ مصرف آب بالا رود (مثلاً ساعات پس از ناهار) همانطور که گفته شد آب خنک شده از مخزن خارج می‌شود و از شیر شناور آب گرم جایگزین آن می‌شود. بنابراین نرخ مصرف آب سرد با کیفیت دمای آب نسبت عکس دارد. یعنی هر زمان آب بیشتری مصرف کنیم به تدریج آب گرمتری نصیبمان می‌شود. مثلاً فرض کنید ساعت ۱۱ صبح آبسردکن را به برق وصل می‌کنیم. آب در عرض یک ساعت به دمای ۹ درجه سانتیگراد می‌رسد البته اگر کسی در عرض این یک ساعت آب ننوشد. آب درون مخزن در بهترین شرایط ممکن در دمای ۹ درجه سانتیگراد قرار دارد. ساعت ۱۲ ظهر است نفر اولی که از آبسرد کن استفاده می‌کند، آب ۹ در جه مصرف می‌کند اما همان مقدار که او آب مصرف می‌کند آب گرم جایگزین آب رفته از مخزن می‌شود. بنابراین نفر بعد آب گرمتری می‌خورد و همین طور برای نفرات بعد در حالی که آبسردکن فرصت خنک کردن آب درون مخزن را ندارد به همین علت در ساعات پیک مصرف آب آشامیدنی همه آب گرم می‌خورند

آبسرد کن‌های بابلر (با بطری)

منبع آب مصرفی در آنها بصورت بطری‌های بزرگی است که بطور وارونه روی آب سرد کن قرار می‌گیرند و بعد از خالی شدن باید بطری خالی را با بطری جدیدی که پر از آب است جایگزین کرد. این آب سرد کنها نیز از پمپ حرارتی بهره می‌برند اما اواپراتور به صورت صفحه‌ای است که جدا از مخزن بوده و آب در حجم کم با قرار گرفتن بر روی صفحه خنک می‌شود این سیستم برای مناسب برای استفاده در مکانهایی با مصرف آب کم می‌باشد.

آبسردکن آنی (ANI)

این نوع آبسرد کن در سال ۲۰۰۷ میلادی اختراع و ثبت گردید. سیستم خنک‌کننده مورد استفاده همان پمپ حرارتی یا سیکل یخچال است اما امکانات ذخیره انرژی در سیستم تعبیه گردیده است و منبع آب آشامیدنی که در مواردی منبع تجمع آلودگی هاست حذف گردیده است. در این نوع از آبسردکن آب به صورت لحظه‌ای (آنی) خنک می‌گردد از همین روی با افزایش نرخ مصرف آب دمای آب افزایش نمی‌یابد لذا در ساعات پیک مصرف آب سرد نیز دمای آب ثابت و بین ۱۳-۹ درجه سانتیگراد می‌باشد.

همچنین بااین سیستم امکان لوله کشی آب خنک به نقاط مختلف میسر می‌باشد به عبارتی در اماکن بزرگ که احتیاج به ارائه آب خنک در چند نقطه احساس شود، مانند ساختمانهای چند طبقه، می‌توان از این سیستم به عنوان پکیج آب سرد مرکزی بهره برد و با لوله کشی و طراحی چشمه آب را انتقال داد زیرا بر خلاف دو نوع فوق‌الذکر فشار آب خروجی به فشار استاتیکی منبع وابسته نیست.